Metanoia - Změna mysli

30.08.2020

Je taková korálová rybka, jmenuje se Klaun očkatý (Amphiprion ocellaris). 

Je nejen populární akvarijní ryba, ale dokonce hrála hlavní postavu v americkém animovaném filmu (pohádce) "Hledá se Nemo" studia Pixar. Žije v sasance, proti jejímuž požahání jsou naštěstí rybky imunní, díky slizové látce na povrchu svého těla, a nacházejí se v korálových útesech Indického a Tichého oceánu.

"Zabydlet se v sasance je však pro rybku zpočátku stejně nebezpečné, jako ji později opustit. Klauni většinou obývají sasanku v párech či menších skupinkách. Největší z klaunů je vždy samička a vládne svým poddaným mužského pohlaví železnou rukou. Co když však uhyne? Osiřelí samečkové se neodváží hledat své štěstí jinde. Nevadí - největší ze samců se do několika dní promění v novou vládkyni - samičku. Dojde u nich ke změně pohlaví.

Vědci se touto proměnou pohlaví pečlivě zaobírali (a nutno dodat, že takto měnit své pohlaví dokáží i některé jiné živočišné druhy) a přišli na to, že proměna se děje v mysli těchto malých rybek." Jak obrovská síla mysli a může dojít k proměně i pohlaví :-)

Bible také mluví o změně mysli, o tak zvané metanoi. O síle mysli. Ne, že bychom chtěli měnit svá pohlaví nebo se stát rybkou, i když má člověk někdy chuť se stát maličkou rybkou a ukrýt se před všemi do ožehavé sasanky, na kterou nikdo nemůže, ale taková síla mysli se občas hodí... Mysl a proměna mysli hraje v Bibli, ve starém i novém zákoně, poměrně důležitou roli, a proto by naši pozornosti neměla úplně uniknout.

"Ve Starém zákoně je nejčastějším výrazem hebrejské slovo ´šúb´, které popisuje změnu cesty, návrat opačným směrem."

Řecké slovo metanoia se někdy překládá i jako obrácení, pokání nebo právě změna mysli, změna smýšlení a myslím, že tento výraz nemá daleko od spojení s vírou, která i maličká dokáže pohnout moruší.

    Lk 17, 5 - 6 (uváděno krátce po marnotratném synu Lk 15)

    "Apoštolové řekli Pánu: "Dej nám více víry!" Pán jim řekl: "Kdybyste měli víru jako zrnko hořčice, řekli byste této moruši: 'Vyrvi se i s kořeny a přesaď se do moře,' a ona by vás poslechla."

Víra se děje v celé naší bytosti, ale také v mysli. "Myslím, tudíž jsem" - připomínám často svým dětem, které zapomínají svačinu doma :-)

Mysl je nám dobrým společníkem, ale může nás i potrápit. Její nastavení a nasměrování je důležité. Vnímání věcí a života jako takového. 

Vidím láhev napůl plnou, nebo napůl prázdnou? Vyjdu ven z domu, nadechnu se .. v nedělním ránu zjistím, že tolik aut nejezdí a je to prima... nebo si na stejnou situaci zanadávám, jak je zase hnusně. Měla jsem jednou takového souseda - Romana, který byl neustále zamračený a na všechno nadával... občas jsme spolu takto ráno (většinou v neděli) vycházeli z domu a já jsem zase očekávala, jak se bude rozčilovat... a taky že rozčiloval... :-) Bylo to až úsměvné. S pochopením a opravdu mateřsky, jsem se mu trochu smála a říkala: tak už se nemrač... Měla jsme ho ráda, nebylo to nic ve zlém... Zatímco jsem si ale já užívala toho poklidného rána, které pro mne bylo krásné ať svítilo slunce, pršelo nebo bylo bláto, kam člověk šlápl, on to viděl úplně jinak. Po mnoha dalších odžitých let a zkušenností, které člověka také proměňují, si na Romana občas vzpomenu a vduchu se mu omluvím, protože vím, jak to není někdy snadné vyjít do dalšího rána s úsměvem. Nemělo by takové být ale každé ráno!

To, co je pro jednoho člověka snadné, je pro druhého těžké. To, co je pro někoho důvodem k lítosti či pláči, nemusí to tak být pro druhého, protože prožíváme každý jiný příběh a máme za sebou jiné zkušennosti a zážitky. Přesto někdy nemáme žádný objektivní důvod k škarohlídství a pesimismu a přesto náš program nám ráno po probuzení nastaví obličej na "den blbec" aniž by měl ten den ještě ani šanci začít.

Jakoby naše mysl uváděla v chod naše kroky, naše pohnutky i naladění a nastavení. A to nejen náladové a emocionální, ale v souvislosti s odkazem na biblickou metanoiu, také proměnu naší bytosti.

Pojďme se podívat na konkrétní příklad.

Výraz metanoia překládáno někdy i jako obrácení je předmětem mnoha podobenství. 

Obrácení je milost, která vyplývá z Božího rozhodnutí. Ztracená ovce je zachráněna, protože ji pastýř hledá a nalezne. Lidská odezva na tuto milost je znázorněna např. podobenstvím o marnotratném synu.

Zde se Otcovo milosrdenství projevuje v celé své kráse a velikosti. Syn se obrátí a říká si: 

"Vstanu a půjdu k svému otci a řeknu mu: Otče, zhřešil jsem proti nebi i vůči tobě." 

Otec jej však očekává, objímá jej a znovu přijímá.. Nechá kvůli němu zabít vykrmené tele a uspořádá hostinu. 

Říká: "buďme veselí, protože tento můj syn byl mrtev, a zase žije, ztratil se, a je nalezen" (Lk 15,11-32).

Byl ztracen, snad i ve svém srdci a své mysli... možná bychom lidově řečeno s nadsázkou řekli: kluk konečně dostal rozum! :-) V podobenství doslova čteme: 

".. Tu šel do sebe", 

a to byl ten důležitý moment obrácení (pokání), uvědomění si stavu věcí, která vedla k proměně mysli a tudíž i jeho života..

    "Psychologická metanoia je definována jako: pozitivní změna či přeměna (,,obrácení") prožívání a chování člověka k vyšší úrovni osobnostní harmonie, kultivovanosti a spirituálnosti." Wiki

Což je nádherně vyjádřeno i v příběhu setkání Ježíše s hříšnicí, kterou se pojali všichni rázem kamenovat a na slova Ježíšova: "Kdo jste bez hříchu hoď první po ní kamenem" kdy postupně všem klesne ruka s připraveným kamenem a odcházejí, obrací se Ježíš na ženu a kromě známých slov, že i on ji neodsuzuje dodává: "běž a nehřeš více".

Běž a nehřeš víc.... lítost, uvědomění si toho, co se dělo a stalo a ve změně mysli dochází i ke změně chování - nový způsob života..

z knihy Skutků: "Proto čiňte pokání a obraťte se, aby byly smazány vaše hříchy." 

Sk 3:19. "Čiňte pokání",  řecky μετανοια [metanoia] lze překládat i  "změňte svou mysl".

"Pokání je totiž nejenom lítost, ale také změna smýšlení. Ostatně řecké slovo μετανοια je složeno ze dvou slov - μετα - po, νοέω - myslet, přemýšlet.. " 

Marika Zvardoň 16.8. 2020

Zajímavost na závěr: 

"Brzdí vás přesvědčení o sobě samých? Dokáže vás rozhodit vaše selhání? Cítíte, že máte v hlavě vzorce, které vás občas brzdí? Výzkumy ukazují, že máme tendenci podléhat jednomu ze dvou typů myšlení. První vede k depresivním tendencím a neúspěchu. Druhý naopak ke spokojenosti a výrazně lepším výsledkům." Práce psycholožky Carol Dweckové patří k jedním z nejpřevratnějším psychologickým teoriím současnosti a hodně staví na práci s vírou a sílou myšlenek.

Petr Ludwig, autor knihy "Konec prokrastinace" 


© 2020 Krása a životní styl podle Hanky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky