V krátké mezeře

15.02.2021

Dosud platilo, že když je někdo pozitivní, je to dobře. Dnes když někdo řekne: "jsem pozitivní", lidé od něho prchají.

Chtěla bych vás povzbudit. Ať je zde hrozba nákazou Covid 19, stále platí, že i lékem je právě pozitivita. To kladné naladění člověka vůči světu. Těšení se na hezké okamžiky, které někdy musíme vyhledávat, jindy přiházejí nečekaně, ale v obou případech je k tomu potřeba zvláštní schopnost vnímání.

Někdy se dějí až zvláštní věci. Jakoby v okamžiku vteřiny byl stvořen svět..., kdy Bůh řekl: "Budiž světlo a bylo světlo". Přichází naděje a s ní i život.

Psycholog, psychoterapeut a člen institutu C. G. Junga Lawrence H. Steples ve své knize "VINA" píše: 

"Někdy se nacházíme v takovém tělesném rozpoložení, kdy tvůrčí proces přímo vnímáme.

Pokud se to stane, není tvůrčí proces jen pouhou teorií. Známe jej přímo.

Můžeme to sledovat při poruše známé jako atriální fibrilace, což je nepravidelný srdeční tep, jaký prožívají mnozí lidé.

Má-li člověk atriální fibrilaci, obvykle se mu normální srdeční tep brzy navrátí. Lékaři popisují tento jev slovem konverze, přičemž to často záhadně nastane samo od sebe.

Pokud to nastane, navodí se konverze léky nebo šokem. Často zafunguje, avšak ne vždy.

Já sám trpím na atriální fibrilaci. Dvakrát během takové epizody se mi na několik vteřin zastavilo srdce a znovu samo od sebe naskočilo a rovněž se samo od sebe navrátilo k normálnímu tepu.

V KRÁTKÉ MEZEŘE NĚKOLIKA VTEŘIN JSEM PROŠEL ZE ŽIVOTTA DO SMRTI A ZPÁTKY DO ŽIVOTA.

Nastala proměna, kdy se dva protiklady vyskytly blízko sebe, což mělo za následek vznik nového stavu." (Tolik L.G. Staples)

Proměna, kdy se dva protiklady vyskytly blízko sebe, nastala i v případě apoštola Pavla, dříve Saula, který byl původně zarytým odpůrcem křesťanů až do okamžiku, kdy na cestě do Damašku prožil zvláštní setkání s Kristem.

Jako Staples, když se mu zastavilo srdce, se dostal Saul do KRÁTKÉ MEZERY DVOU SVĚTU, dvou kontrastů, ve které se stvořil nový svět.

Ap. Pavel dokonce po tomto setkání oslepl na tři dny. Po tři dny nejedl a nepil až byl k němu zaveden (vyslán Bohem) učedník Ananiáš, který na něj vložil ruce a on opět viděl.


Tři dny slepoty, nevidění tu mohou být i jistým symbolem. Nejen tří dnů, kterých trvalo než Kristus vstal z mrtvých, ale určitého času zázraku, který je potřeba k tomu, abychom byli schopni opět vidět to, co máme.

V Janově evangeliu jsme četli Ježíšova slova: "Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými."

Pravda Boží, nikoli ta naše lidská, subjektivní, která si ze světa poznání utrhává po kousíčkách.

Pravda, která se nám nemusí vždy hodit. Ani apoštolu Pavlovi možná nepřišla v první chvíli vhod. Bylo možná tvrdé vmetení pravdy do tváře. Jeho život nakonec převrátila doslova na ruby.

Pravda, která může i zabolet, může být třeba někdy i nepříjemná, nehodící se, nebo naopak může být oblažující a životadárná. Přinášející v každém případě nakonec obrovskou radost a úlevu. To je ta pravda, které se nebojíme, pravda, která osvobozuje

a kterou můžeme někdy zažít či zahlédnout jen v malém mžiku dění.

(Apoštol Štěpán takto zasažen, byl naplněn Duchem moudrosti. Skutky apoštolské dokonce uvádějí, že jeho tvář při obhajobě zářila jako tvář anděla. Ovšem to narazilo na nepochopení a zlobu některých lidí, kteří ho hnali až k ukamenování. Opět okamžik... blízký smrti.

Zde Štěpán pronáší slavná slova: "Pane Ježíši, přijmi mého ducha... Pane, odpusť jim tento hřích.)

Jak zvláštní střed dvou světů. Vidoucích a nevidoucích. Vše je stále v běhu a procesu. Věci se mění a mohou měnit.

I apoštol Pavel, dříve Saul byl u ukamenování Štěpána, které tehdy schvaloval a později všeho litoval a vydal se cestou odpuštění a hlásáním Boha, který poslal Krista, "svého milovaného syna, aby žádný kdo v něho věří nezahynul, ale měl život věčný". (Jan 3,16) Jak je psáno.

"Zdá se, že tvoření je trvalým stavem" říká ještě Staples

"Možná že právě to měl na mysli Aristoteles, když řekl, že jediné, co je trvalé, je změna." (Vina, str 174)

A díky Bohu za to.

Staples:" Existuje (dokonce) matematický koncept, který rovněž poukazuje na to, že ke tvoření dochází v maličké mezeře."

Staplesův přechod z života do smrti a ze smrti do života mi připomíná i Cimrmana a jeho :


"..Teď jdu na sever .... teď jdu na jih." :-)

Krásný bod přechodu, až téměř neuchopitelný.

Anekdota na závěr:

Ukradeno:

"Hele, napadá mne, jak vyřešit dluhy celého lidstva.

Převedeme všechny dluhy na jednoho člověka a toho pak zabijeme.

Gratuluji, právě jsi vymyslel křesťanství." :-))


 







© 2020 Krása a životní styl podle Hanky. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky